Whatsapp icon

על מי נוכל לסמוך כעת? התשובה שלא מדברים עליה

Play button.

ישראל נמצאת במשבר האמון העמוק ביותר שלה מאז קום המדינה. האם בכלל אפשר עוד לסמוך על מישהו? החדשות הטובות הן, שאפשר. צריך רק לדעת לאן להסתכל.

ספר הבריתות - ספר משנה חיים

אם אלוהים הבורא דיבר אלינו, הייתם רוצים לדעת מה הוא אמר? האמיתות העתיקות בספר הבריתות - התנ"ך והברית החדשה - רלוונטיות לחיינו גם היום.

לאורך כל התנ"ך אלוהים אומר שהמעשים הרעים שלנו מפרידים אותנו ממנו. אבל באהבתו הגדולה, הוא הבטיח לשלוח את המשיח שיכפר על חטאינו כקורבן המושלם כדי שנוכל להיות ביחסים עם אלוהים ולקבל חיים לנצח. והברית החדשה, ההמשך הטבעי של התנ"ך, מוכיחה שישוע בן-דוד הוא המשיח המובטח ומתעדת את החיים והלימוד של היהודי המשפיע בכל הזמנים.

קבלו את הספר בחינם
עוד סרטונים
Play button.

המנהיג היהודי הגדול

כולנו שמענו על המנהיג היהודי המפורסם הזה, אבל מי הוא באמת היה? כל המרואיינים אמרו שהוא מנהיג גדול, חכם ונדיב, אבל אז הגיעה ההפתעה הגדולה!

Play button.

המנהיג היהודי הגדול - חלק 2

ההישג הגדול ביותר של המנהיג הזה הביא למהפך בחייהם של מיליונים. אבל מה הוא בדיוק עשה, ואיך זה יכול לשנות גם את חייך?

Play button.

מהתעללות מינית לשמחת חיים

איך ילדה שעברה התעללות מינית הצליחה למצוא שמחת חיים? שרה ליברמן הייתה מתה מבפנים במשך שנים, אך מצאה חיים חדשים במקום מפתיע. והיא גם שׁרה על זה!

איך זה קרה לנו? למה לא הגנו עלינו?

עם ישראל נמצא במשבר האמון הגדול ביותר שלו מאז הקמת המדינה, ורבים שואלים, "האם בכלל אפשר עוד לסמוך על מישהו?". החדשות הטובות הן, שאפשר. צריך רק לדעת לאן להסתכל.

ישראל היא נס. תראו מה נהיה פה ב-75 שנה: סטארט-אפ ניישן, שגשוג, הישגים בתחומים רבים, כולל במדע ובביטחון. תמיד התגאינו במוח היהודי וסמכנו על הצבא החזק שלנו.

עד שהקונספציה קרסה

עד שהקונספציה קרסה. הטבח הנורא ב-7 באוקטובר הותיר את כולנו בעם ישראל כואבים, המומים, בטראומה. אף אחד לא האמין שיום יבוא והמון רב של חמאסניקים יפלשו בקלות כזאת אל תוך המדינה שלנו.

באותה שבת שחורה, אלפי ישראלים מצאו את עצמם בסרט אימה שנמשך שעות ארוכות, כשמחבלים אכזריים שורפים משפחות שלמות, חוטפים קשישים וילדים, אונסים צעירות, שוחטים תינוקות. הנפש קורסת אל מול האימה שהם חוו – לבד, ללא הגנה, חסרי אונים. יותר מ-1,400 בני אדם נרצחו, אלפים נפצעו ויותר מ-200 איש נחטפו לעזה.

ההסכם הופר

איך קמים מאסון נורא כל כך? רבים מרגישים שההסכם בינינו לבין המנהיגים שלנו הופר, כי הם נכשלו במשימה הראשונה שלהם – להגן עלינו.

אז מאין יבוא עזרנו? התשובה באה מהמזמור היפה: "עֶזְרִי מֵעִם יהוה, עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ" (תהילים קכא 2). 

אנחנו מעריכים את המנהיגים שלנו ואת צה"ל, והם אכן עשו רבות למעננו, אבל אחרי המחדל העצוב הזה, האם נוכל באמת לסמוך עליהם ורק עליהם? יכול להיות שהם לא בדיוק כל-יכולים? אולי בכלל אנחנו, כל בני האדם, לא כאלה חזקים, חכמים, מוכשרים וטובים כמו שאנחנו נוטים לחשוב הרבה פעמים?

מאין יבוא עזרנו?

אז מאין יבוא עזרנו? התשובה באה מהמזמור היפה: "עֶזְרִי מֵעִם יהוה, עֹשֵׂה שָׁמַיִם וָאָרֶץ" (תהילים קכא 2). להרבה אנשים יש בעיה עם הקונספט הזה, אבל די להסתכל על ההיסטוריה שלנו כדי להבין שבלי אלוהי ישראל לא היה לנו סיכוי להיות פה. למעשה, אחת ההוכחות הכי משכנעות לעובדה שאלוהים נאמן ושאפשר לסמוך עליו, זה שעם ישראל עדיין קיים – וחי בארצו.

אלוהים תמיד קיים את ההבטחות שלו לעמנו. הנה רק כמה דוגמאות מההסכם שלו איתנו, מהברית שהוא עשה איתנו בתנ"ך: 

  • אלוהים הבטיח שרק אם השמש והירח והכוכבים ייעלמו מהעולם, אז עם ישראל יפסיק להתקיים כעם (ירמיה לא 36-34). וכולנו יודעים שלמרות כל הניסיונות להשמיד אותנו, עם ישראל חי.
  • אלוהים, כמו אבא טוב, נתן לנו ספר הוראות איך לחיות ולהצליח, והזהיר שאם נעשה את ההיפך, נהיה בגלות ארוכה – וגם זה קרה (דברים כח 64, הושע ג 5-4).
  • אבל אלוהים גם הבטיח שנחזור לארצנו (יחזקאל יא 17), שנקים את המדינה מחדש (ישעיה סו 8) ושנחיה את השפה העברית (צפניה ג 10-9). והנה אנחנו פה בארצנו, במדינת ישראל, מדברים עברית.

כל הניסים האלה לא קרו לאף עם אחר בכל ההיסטוריה, אנחנו היחידים. חשבתם פעם למה?

מה המטרה שלנו?

הסיבה היא, שלאלוהים יש מטרה וייעוד עבורנו. תקשיבו להבטחה המדהימה הזו שלו:

"וְלָקַחְתִּ֤י אֶתְכֶם מִן־הַגּוֹיִ֔ם וְקִבַּצְתִּ֥י אֶתְכֶ֖ם מִכָּל־הָאֲרָצ֑וֹת וְהֵבֵאתִ֥י אֶתְכֶ֖ם אֶל־אַדְמַתְכֶֽם׃ וְזָרַקְתִּ֧י עֲלֵיכֶ֛ם מַ֥יִם טְהוֹרִ֖ים וּטְהַרְתֶּ֑ם מִכֹּ֧ל טֻמְאוֹתֵיכֶ֛ם וּמִכָּל־גִּלּ֥וּלֵיכֶ֖ם [האלילים שלכם] אֲטַהֵ֥ר אֶתְכֶֽם׃ וְנָתַתִּ֤י לָכֶם֙ לֵ֣ב חָדָ֔שׁ וְר֥וּחַ חֲדָשָׁ֖ה אֶתֵּ֣ן בְּקִרְבְּכֶ֑ם וַהֲסִ֨רֹתִ֜י אֶת־לֵ֤ב הָאֶ֨בֶן֙ מִבְּשַׂרְכֶ֔ם וְנָתַתִּ֥י לָכֶ֖ם לֵ֥ב בָּשָֽׂר׃ וְאֶת־רוּחִ֖י אֶתֵּ֣ן בְּקִרְבְּכֶ֑ם וְעָשִׂ֗יתִי אֵ֤ת אֲשֶׁר־בְּחֻקַּי֙ תֵּלֵ֔כוּ וּמִשְׁפָּטַ֥י תִּשְׁמְר֖וּ וַעֲשִׂיתֶֽם׃ וִישַׁבְתֶּ֣ם בָּאָ֔רֶץ אֲשֶׁ֥ר נָתַ֖תִּי לַאֲבֹֽתֵיכֶ֑ם וִהְיִ֤יתֶם לִי֙ לְעָ֔ם וְאָ֣נֹכִ֔י אֶהְיֶ֥ה לָכֶ֖ם לֵאלֹהִֽים" (יחזקאל לו 28-24).

אלוהים הוא המקור של כל האהבה והשלום והביטחון שאנחנו מחפשים.

וואו, איזה אבא טוב. אלוהים כבר קיים את החלק הראשון בהבטחה שלו – באורח פלא, הוא אסף אותנו מכל קצוות תבל והחזיר אותנו לישראל. ולכן יש לנו את כל הביטחון להאמין שהוא יקיים גם את השלב הבא. ועכשיו הוא מזמין אותנו להשתתף בנס הזה.

אלוהים הוא המקור של כל האהבה והשלום והביטחון שאנחנו מחפשים, והוא רוצה שנחווה את כל זה. הוא רוצה לחיות בתוכנו, למלא אותנו ברוח הטובה שלו, לתת לנו לב חדש.

מי צריך לב חדש?

אבל למה צריך לב חדש? כי, איך לומר בעדינות, הלב שלנו לא בדיוק נקי. אתם יודעים, השקרים הלבנים, החמדנות, הקנאה, השנאה, הגאווה. אלוהים רואה, איך לא תמיד כיבדנו אותו, איך הפרנו את החלק שלנו בהסכם, בברית איתו. אז מה נראה לכם? נצא זכאים מול אל צדיק ביום הדין?

אבל החדשות הטובות הן, שיש משהו שכן אפשר להסתמך עליו.

לפי התנ"ך, לא נוכל להסתמך על המעשים הטובים שלנו, כי הם לא יוכלו למחוק את המחשבות והמעשים הרעים שלנו (ישעיה סד 5).

ועכשיו לחדשות הטובות

אבל החדשות הטובות הן, שיש משהו שכן אפשר להסתמך עליו. תראו מה אלוהים בעצמו אומר בתנ״ך שלנו, בספר ירמיה:

"הִנֵּה יָמִים בָּאִים, נְאֻם יְהוָה, וְכָרַתִּי אֶת בֵּית יִשְׂרָאֵל וְאֶת בֵּית יְהוּדָה בְּרִית חֲדָשָׁה. לֹא כַבְּרִית אֲשֶׁר כָּרַתִּי אֶת אֲבוֹתָם, בְּיוֹם הֶחֱזִיקִי בְיָדָם לְהוֹצִיאָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם אֲשֶׁר הֵמָּה הֵפֵרוּ אֶת בְּרִיתִי… כִּי זֹאת הַבְּרִית אֲשֶׁר אֶכְרֹת אֶת בֵּית יִשְׂרָאֵל אַחֲרֵי הַיָּמִים הָהֵם, נְאֻם יְהוָה, נָתַתִּי אֶת תּוֹרָתִי בְּקִרְבָּם וְעַל לִבָּם אֶכְתְּבֶנָּה. וְהָיִיתִי לָהֶם לֵאלֹהִים וְהֵמָּה יִהְיוּ לִי לְעָם… כִּי אֶסְלַח לַעֲו‍ֹנָם וּלְחַטָּאתָם לֹא אֶזְכָּר עוֹד" (ירמיה לא 33-30).

אלוהים הבטיח לשלוח את המשיח שייקח על עצמו את כל החטא והעונש שלנו, וימות במקומנו כדי לכפר עלינו. הוא הבטיח שהמשיח יקום מן המתים כדי לתת לנו התחלה חדשה וחיים לנצח איתו.

אנחנו הפרנו את החלק שלנו בברית עם אלוהים, אבל הוא לא הפסיק לאהוב אותנו, ולמרות הכל, הוא רוצה לתת לנו מתנות עצומות: הוא מזמין אותנו לקבל סליחה ולפתוח דף חדש ביחסים איתו דרך הברית החדשה הזאת!

יש לזה סוף טוב

אז איך אלוהים יכרות את הברית הזאת? הוא הבטיח לשלוח את המשיח שייקח על עצמו את כל החטא והעונש שלנו, וימות במקומנו כדי לכפר עלינו, כמו שכתוב: "כֻּלָּנוּ כַּצֹּאן תָּעִינוּ, אִישׁ לְדַרְכּוֹ פָּנִינוּ; וַיהוָה הִפְגִּיעַ בּוֹ, אֵת עֲוֹן כֻּלָּנוּ" (ישעיה נג 6). אבל יש לזה סוף טוב: אלוהים הבטיח שהמשיח יקום מן המתים כדי לתת לנו התחלה חדשה וחיים לנצח איתו (ישעיה נג, תהילים טז 10).

דרך ישוע, אלוהים כרת איתנו ברית חדשה – זו לא דת נפרדת, אלא זו בדיוק הברית שנביאי ישראל הצביעו עליה.

אלוהים גם אמר מראש שלמרות מאות הוכחות, מנהיגי הדת של עם ישראל יעשו טעות ענקית, וידחו את המשיח היהודי. תראו איך המשיח מתואר בתהילים: "אֶבֶן מָאֲסוּ הַבֹּונִים הָיְתָה לְרֹאשׁ פִּנָּה׃" (תהילים קיח 22).

התמונה שמשתקפת מהפאזל

כשמחברים את כל חלקי הפאזל שאלוהים נתן לנו כדי שנוכל לזהות את המשיח, רואים שהיחיד שעומד בכל הקריטריונים, הוא ישוע מנצרת. העדויות חד-משמעיות: ישוע חי כל חייו לפי התורה, הבונים של הדת מאסו בו ודחו אותו, ישוע מסר את נפשו ומת עבור החטא שלנו. אבל אלוהים הקים אותו לתחייה ביום השלישי ובכך הוכיח לנו שישוע הוא אכן המשיח – מאות יהודים העידו שראו אותו חי אחרי שנקבר ולא שינו את עדותם גם במחיר עינויים ומוות!

כל מה שאנחנו צריכים זה להבין שטעינו, לבקש סליחה מאלוהים, להאמין באלוהי ישראל ובמשיח שהוא שלח – ישוע – ולהחליט ללכת אחריו מעכשיו והלאה.  

דרך ישוע, אלוהים כרת איתנו ברית חדשה – זו לא דת נפרדת, אלא זו בדיוק הברית שנביאי ישראל הצביעו עליה. איזו נחמה – ישוע אהב אותנו עד מוות. בתחייה שלו הוא ניצח את המוות, ולכן הוא יכול להעניק חיים לנצח לכל מי שמאמין בו. אתם לא צריכים להאמין לנו – אלו הבטחות מאלוהים עצמו, וכמו שראינו, אלוהים תמיד נאמן ומקיים כל מילה שלו – עליו אפשר לסמוך.

איך ממשיכים מכאן?

אז איך ממשיכים מכאן? איך נוכל לקיים את החלק שלנו בברית הזאת? כל מה שאנחנו צריכים זה להבין שטעינו, לבקש סליחה מאלוהים, להאמין באלוהי ישראל ובמשיח שהוא שלח – ישוע – ולהחליט ללכת אחריו מעכשיו והלאה.

  

נשמח לענות על כל השאלות שיש לכם, ואם תרצו להתחיל את החיים החדשים האלה עכשיו, אנחנו פה בשבילכם – אתם מוזמנים להתקשר או לכתוב לנו בפרטי. נשמח גם לשלוח אליכם בחינם את ספר הבריתות – תנ"ך וברית חדשה – וספרים נוספים. לכל אלה ולסרטונים נוספים, בקרו ב-Medabrim.org.il. דברו איתנו!

Play button.

שאלות? תגובות?

בואו נדבר!

הודעתך התקבלה בהצלחה. ניצור קשר בקרוב.
אירעה שגיעה. אנא מלאו את כל השדות ונסו שנית.